Proč navštívit Rožnov pod Radhoštěm: Skanzen a co dál?
Co se vám vybaví, když se řekne Rožnov pod Radhoštěm? Drsná romantika starých časů, hluboce zakořeněná v lidové architektuře místního skanzenu? Osoba Dušana Jurkoviče? Lýtka namožená po celodenním výšlapu na horu Radhošť a Pustevny? Či snad spíše relaxace ve zlatavém moku v populárních Rožnovských pivních lázních?
Nebo ani jedno z toho, protože jste zatím neměli možnost Rožnov a jeho atraktivity poznat osobně? Nevadí, dnes to můžete napravit alespoň v teoretické rovině a při nejbližší příležitosti se sem vydat.
Trasa: Radhošť – Pustevny
V článku vám přiblížíme nejznámější turistické magnety, které nevelké město Rožnov a jeho okolí nabízí. Uvidíte, že Rožnov pod Radhoštěm nerovná se pouze notoricky známé Valašské muzeum v přírodě, ačkoli to je samozřejmě jeho největší tahák.
Město Rožnov pod Radhoštěm – srdce Valašska
Milé a sympatické město Rožnov v podhůří Beskyd si umělo vybrat vskutku malebnou polohu na úpatí legendami opředené, tajemné hory Radhošť. Mimochodem přídomek „pod Radhoštěm“ získalo až po roce 1912. Město se rozprostírá po obou březích řeky Bečvy, která mu dodává na atraktivitě.
Velkým plusem je také pravidelné autobusové i železniční spojení Rožnova s Valašským Meziříčím a dalšími městy. Dál do útrob Moravskoslezských Beskyd lze z Rožnova pokračovat autobusem. Z Rožnova jezdí pravidelné linkové spoje např. na Dolní, Prostřední i Horní Bečvu, Pustevny, Hutisko-Solanec, do Valašské Bystřice, Frenštátu pod Radhoštěm nebo dokonce až na Bílou a Bumbálku ke slovenským hranicím.
Vzpomínka na světoznámé klimatické lázně
Rožnov pod Radhoštěm je bezpochyby proslulý v prvé řadě díky jedinečnému muzeu v přírodě. Mnozí ale možná netuší, že to vůbec nebyla lidová architektura či místní tradice, které sem do údolí Rožnovské Bečvy začaly lákat první návštěvníky, ale „obyčejný“ čistý horský vzduch.
Za zdravým ovzduším, jež mělo prokazatelně příznivé účinky na nemoci dýchacích cest, sem přijížděli první hosté již na konci 18. století.
V roce 1796 byly v Rožnově na základě aktivity brněnského lékaře založeny klimatické lázně, které úspěšně fungovaly až do roku 1953 (tedy přes 150 let). O tom, že Rožnovské klimatické lázně byly proslavené na světové úrovni svědčí i fakt, že je pravidelně navštěvovaly mnohé významné osobnosti, jako např. Sigmund Freud či přírodovědec Gregor Johann Mendel.
Odkaz na klimatické lázně se dnešním návštěvníkům připomene už jen v podobě rožnovského Společenského domu stojícího v městském parku.
V Rožnově a okolí si díky rozmanitosti přírodních i kulturních atrakcí na to své přijde každý – milovníci hezké přírody, lidé, kteří si přijeli odpočinout od pracovního stresu, fanoušci lidové architektury, rodiny s dětmi, senioři i aktivní turisté.
Jak může vypadat ukázkový itinerář vaší návštěvy Rožnova?
- Zabrousíte do historie, připomenete si lidové tradice a budete obdivovat dřevěné roubené stavby ve Valašském muzeu v přírodě,
- vyšplháte se na Jurkovičovu rozhlednu,
- s dětmi se vyřádíte v adrenalinovém centru Gibon park,
- protáhnete si tělo při výšlapu na Radhošť a Pustevny,
- na kole, koloběžce či in-linech se po hladkém asfaltu cyklostezky Bečva projedete kolem řeky Bečvy,
- a pokud ještě nebudete mít sportu dost, můžete si udělat procházku na naučnou stezku Hradisko ke zřícenině hradu Rožnov a známým skokanským můstkům. Najdete je na západním okraji města. Trasu naučné stezky si můžete prohlédnout např. zde na stránkách města Rožnova.
- Úplně nakonec s úlevou spočinete v obří vaně plné piva, v proslulých Rožnovských pivních lázních. Aby to nebylo dětem líto, ty se mohou vydovádět v dětském zábavním centru – Pohádkových lázních, které jsou hned vedle těch pivních.
To není špatný plán, co myslíte? Jedno je jisté, jeden den vám na všechny zajímavosti a atrakce asi stačit nebude. A dost možná se vám pak také vůbec nebude chtít zpátky domů.
Co tedy v Rožnově určitě neminout?
1) Valašské muzeum v přírodě neboli rožnovský „skanzen“
Valašské muzeum v přírodě, běžné známé jako skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, patří mezi největší místní lákadla. Většina návštěvníků volí Rožnov jako cíl svého výletu v prvé řadě právě kvůli skanzenu.
Jakmile projdete branou muzea v přírodě, vrátíte se mrknutím oka zpět do 19. století, do doby, kdy náměstí v Rožnově lemovaly typické valašské dřevěnice a na úbočí valašských kopců skromně žili v těsném sepětí s přírodou jejich obyvatelé. Na stráních se pásly ovce, na lukách sušilo seno, u potoka klapal mlýn a chlapi si na živobytí pro svou rodinu vydělávali těžkou prací v lese.
A možná se vám také bude zdát, že jste najednou ocitli v některé z českých pohádek, kterých se tu v autentických kulisách valašského venkova natáčelo hned několik.
Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko a soubor klátových úlů
Co si ale neznalý návštěvník má vůbec vybavit pod pojmem „rožnovský skanzen“?
V podání Valašského muzea v přírodě se jedná o soubor původních lidových staveb a domů z místního regionu, které jsou citlivě zasazeny do areálu muzea jako přirozená venkovní expozice. Některé domy sem byly přeneseny ze svých původních míst – rozebrány a znovu složeny, některé naopak byly zcela nově postavené, a to přesně podle původních plánů. Vše dohromady tvoří velice přesvědčivý dojem skutečné valašské vesnice.
Celý areál rožnovského muzea v přírodě je velmi rozhlehlý. Rozkládá se na území městského parku a protilehlé stráni. Na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně půl dne, v případě, že se zde budou konat různé doprovodné akce, ukázky řemesel apod., tu můžete příjemně strávit rovnou celý den.
V době svého založení v roce 1925 byl rožnovský „skanzen“ unikátním počinem svého druhu ve střední Evropě, a i dnes patří k nejstarším a největším venkovním muzeím „pod širým nebem“. Ročně sem zavítá asi půl milionu návštěvníků.
Ve skanzenu vás čekají hned 3 prohlídkové okruhy a různorodý program přizpůsobený aktuálnímu ročnímu období. Nechybí ani zábava a atrakce pro děti. Ty bude určitě zajímat např. svezení na funkčním historickém kolotoči v Dřevěném městečku nebo vyřezávaná zvířátka na speciálním dvorku pro děti.
Aktuální program skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je uveden vždy přímo na webu muzea zde.
Dřevěné městečko
Dřevěné městečko tvoří jádro muzea, je jeho nejstarší částí. Základ pro Dřevěné městečko byl položen v okamžiku, kdy sem byly z rožnovského náměstí přestěhovány dva roubené domy a další menší stavby z valašského regionu. Postupně přibyly i další stavby např. dřevěný kostel sv. Anny je kopií vyhořelého kostela z Větřkovic, dřevěné fojtství zase kopií fojtství z Velkých Karlovic.
Za zmínku stojí také hřbitov, který se nachází okolo kostela sv. Anny. Říká se mu Valašský Slavín a poslední spočinutí na něm našli i mnohé významné osobnosti východní Moravy, např. zakladatelé tohoto muzea v přírodě nebo olympijská legenda a kopřivnický rodák Emil Zátopek.
Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko, kostelík sv. Anny
Valašská dědina
Po Dřevěném městečku přibyla do areálu během 60. let také Valašská dědina, vystavěná na stráni proti Dřevěnému městečku. Byly zde postaveny roubené chalupy, hospodářské usedlosti, salaše, ale třeba také mlýn, kovárna nebo třeba valašská hospoda přesně tak, aby vše odpovídalo původnímu obrazu valašské dědiny.
V rámci prohlídky můžete nahlédnout do interiérů obytných domů a připomenout si, jak v 19. století žili lidé z různých sociálních vrstev. Aby byl dojem skutečně autentický, nechybí ani hospodářská zvířata, pole, zahrádky osazené ovocnými stromy.
Valašské muzeum v přírodě – Valašská dědina
Mlýnská dolina
Mlýnská dolina vznikla až jako poslední součást areálu, a to v 80. letech 20. století. Převažují v ní spíše funkční technické stavby, které byly převážně postaveny jako kopie podle originálů staveb z Velkých Karlovic – pila, mlýn, valcha, hamr, lisovna oleje.
Valašské muzeum v přírodě – Mlýnská dolina, mlýn
K Valašskému muzeu v přírodě patří také soubor lidových staveb od Dušana Jurkoviče – původních turistických útulen Maměnka a Libušín na nedalekých Pustevnách.
Praktické informace: parkování, otevírací doba a vstupné do Valašského muzea v přírodě
Pokud přijedete vlastním automobilem, můžete jej nechat přímo na velkém placeném parkovišti sousedícím s areálem muzea. Jestliže dorazíte vlakem či autobusem, čeká vás příjemná procházka městským sadem a vyjdete přímo u muzea.
Otevírací doba Valašského muzea v přírodě a vstupné jsou upřesněny přímo na stránkách muzea zde.
2) Jurkovičova rozhledna
Až budete tradičních valašských obyčejů z muzea přesyceni, můžete se vyšplhat na 480 m vysoký Karlův kopec, kde na vás čeká 31 m vysoká Jurkovičova rozhledna. Rozhledna nepatří do areálu k muzea a platí se zde samostatné vstupné.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově byla postavena v r. 2011 nad Valašským muzeem v přírodě, podle původních plánů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, s přihlédnutím k současným bezpečnostním předpisům. Rozhledna je dřevěná s nezaměnitelným Jurkovičovým rukopisem.
Jurkovičova rozhledna umožňuje výhled na celý areál skanzenu i panorama města Rožnov a okolní kopce. Dostanete se k ní dobře značenou cestou přímo od velkého parkoviště pod areálem Valašského muzea v přírodě. Příjemná procházka k rozhledně vám od parkoviště nezabere víc jak 30 minut a cestu lze absolvovat i s kočárkem. Pokud již budete v areálu skanzenu, je možné k rozhledně projít průchodem přímo z muzea, a to na konci Valašské vesnice.
Aktuální informace o otevírací době rozhledny a vstupném jsou k dispozici tady.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm
3) Gibon park
Rodiče a ani jejich děti se v Rožnově rozhodně nudit nebudou. Když přebytek energie dostatečně neodčerpá procházka po rožnovském skanzenu, přichází na řadu vybavené adrenalinové a lanové centrum – rožnovský Gibon park, který je připraven na návštěvníky každého věku.
Gibon park by se dal bez nadsázky nazvat adrenalinovým parkem, kde si svou obratnost a sílu mohou vyzkoušet děti i dospělí. Součástí parku je velké lanové centrum, lanové centrum pro nejmenší děti, různé trampolíny či třeba minigolf nebo lukostřelba. Specialitou jsou také adrenalinové aktivity typu aquazorb, či jízda na trenažéru býka.
Toto zábavní centrum se nachází jen kousíček od Valašského muzea v přírodě, na druhém břehu řeky Bečvy, takže to sem máte od zaparkovaného auta opravdu blízko. Případně lze využít druhé – bližší parkoviště mezi Gibon parkem a autokempem.
Gibon park Rožnov
4) Rožnovské pivní lázně
Co takhle naložit své turistikou znavené tělo do obří vany plné teplého piva a navrch dopřát svým namoženým svalům dokonalou masáž? Rožnovské pivní lázně mohou být vskutku příjemnou tečkou za celodenním výletem po rožnovských atraktivitách.
Pivovarnictví má v Rožnově pod Radhoštěm dlouholetou tradici už od roku 1712, kdy zde nechal postavit Karel Jindřich ze Žerotína místní pivovar. Vaření piva pak sice bylo ve 20. století na dlouhá desetiletí přerušeno, nicméně v roce 2010, jakmile začala stoupat celorepubliková obliba malých pivovarů, se tradice do Rožnova vrátila. A je to dobře.
Rožnovský pivovar byl zrekonstruován, vzkříšen a nově otevřen veřejnosti. Nejenže si nyní můžete pochutnat na lahodném moku, ale díky unikátním pivním lázním, které byly v rámci rekonstrukce pivovaru nově vybudovány jako netradiční součást pivovaru, si také můžete dopřát dokonalý relax na těle i duchu.
Koupele se odehrávají ve stylových viktoriánských měděných vanách a jsou umístěny v historických sklepeních pivovaru. Součástí pivních koupelí je také aromaterapie, masáže, sauny a další relaxační procedury. Můžete si například dopřát doslova revitalizující zábal z pivovarských kvasnic. Opravdu není lepší věci, než vyzkoušet ozdravnou pivní lázeň plnou minerálů a vitaminu B na vlastní kůži.
Rožnovské pivní lázně
Do Rožnova v létě i v zimě
Rožnovsko toho pro cestovatele i turisty nabízí opravdu mnoho, a to jak v letním období, tak v zimě. Okolní kopce a krásná krajina sem každoročně přiláká mnoho turistů, aktivních sportovců i rodin s dětmi.
V létě si pro své procházky můžete vybrat některou z mnoha dostupných a dobře značených turistických tras, které vedou přímo z Rožnova.
Nejznámější turistický cíl regionu je bezpochyby hora Radhošť a sousedící Pustevny. Tyto lokality jsou natolik atraktivní, že si vysloužily samostatný článek, který najdete tady.
Hezká vycházka z Rožnova ale bude také třeba po zelené značce kolem Karlova kopce směrem na Dolní Bečvu či třeba náročnější, cca 10km túra na Velký Javorník s rozhlednou.
Cyklisté si zase mohou užít dlouhé sjezdy podél břehu Rožnovské Bečvy na známé cyklodálnici – cyklostezce Bečva (o té si můžete přečíst zde), nebo využít půjčovnu koloběžek či elektrokol na Pustevnách u stanice lanovky.
A ani v zimě se nudit nebudete. Lyžaře láká ski areál na Pustevnách. Běžkaře čeká známá Beskydská magistrála, na kterou lze nastoupit kousek za Rožnovem, vyrazit směrem na Pustevny, kolem Radhoště a cestu zakončit v sedle Pindula mezi Rožnovem a Frenštátem.
Tak až se rozhodnete, že se sem na pár dnů vypravíte nasát tu pravou valašskou atmosféru, těšíme se na shledanou v Rožnově!
Video: Rožnov pod Radhoštěm, brána Beskyd, srdce Valašska
Zdroje textu i obrázků:
- https://www.nmvp.cz/roznov
- http://www.visitroznov.cz/
- https://www.vychodni-morava.cz
Autor článku: Hotelovy-dům.cz