Cyklostezka Bečva: Opřete se do pedálů, bude to jízda!

Má jeden začátek a dva konce. Nebo jsou to spíše dva začátky a jeden konec? Záleží na úhlu pohledu. Cyklostezka Bečva. Součást unikátní cyklodálnice C1. Nekorunovaná královna moravských cyklostezek. Možná i těch českých.

Mnohotvárná stejně jako samotná řeka Bečva, podél jejíhož toku se tato nejznámější cyklotrasa Beskyd a střední Moravy vine. Že jste ještě neměli tu čest ji na svém bicyklu, koloběžce či in-linech pokořit? Pak je nejvyšší čas to napravit.

cyklostezka bečva

Zdroj: https://cyklostezkabecva.cz/

Vaše cesta může započít buď proti proudu Bečvy, kde z rovinatých lánů Hané pozvolna vystoupáte až do beskydských kopců, nebo naopak zvolíte pohodovou variantu po proudu řeky, zpestřenou jen občasným převýšením v některých úsecích. Tedy cestu od horských pramenů k úrodným polím Dolnomoravského úvalu, po soutok Bečvy s Moravou.

Dříve než sbalíte batoh a natěšeně šlápnete do pedálů, pomůžeme vám načerpat důležitá fakta, se kterými se vám bude cyklovýlet plánovat mnohem snadněji:

Dozvíte se například, kudy cyklostezka podél Bečvy vede, jak je dlouhá, jaké jsou varianty trasy a co je na cestě k vidění. V neposlední řadě také, jak se ke stezce se svým kolem dostat vlakem či speciálním cyklobusem Bečva a jaký výchozí bod zvolit pro prozkoumání celé cyklotrasy.

Pár zeměpisných dat o řece Bečva: s kým máte tu čest

Tato významná moravská řeka si razí cestu z Beskyd přes Moravskou Bránu až do Dolnomoravského úvalu, kde pak u Tovačova ústí do řeky Moravy.

Vzniká spojením dvou pramenných toků v jeden – ze samostatného toku Rožnovské Bečvy a toku Vsetínské Bečvy –, z nichž se na soutoku ve Valašském Meziříčí rodí jedna „velká“ Bečva (už bez přívlastku).

Rožnovská Bečva (neboli Dolní Bečva), je dlouhá 38 km, pramení pod horou Vysoká a přímo k jejímu prameni vás dovede značená červená turistická trasa. Vsetínská Bečva (známá i jako Horní Bečva), měří 59 km a její pramen byste nalezli u Trojačky (nad Bumbálkou). Od Valašského Meziříčí po soutok s Moravou urazí Bečva ještě dalších 61 km.

Jelikož cyklostezka Bečva se vine jak podél Rožnovské, tak podél Vsetínské Bečvy, můžeme tvrdit, že má dva začátky (jeden v Horní Bečvě, druhý ve Velkých Karlovicích), jeden střed (ve Valašském Meziříčí) a jeden konec, a to u Tovačova.

Řeka Bečva – páteř celé cyklostezky

cyklostezka bečva

Zdroj: https://cyklostezkabecva.cz/

Myšlenka vytvořit na Moravě „páteřní cyklostezku“, která povede od pramenů řeky Bečvy v Beskydech až k samotnému ústí, kde se napojí na již hotovou Moravskou stezku a stane se tak součástí tzv. první cyklodálnice C1 v ČR, se zrodila už na konci 20. století, v roce 1999.  

Během let pak postupně vznikaly samostatné úseky stezky, které se kousek po kousku v roce 2010 spojily do jednoho navazujícího celku, který si teď můžeme v sedle bicyklu nerušeně užívat.

Na kole či koloběžce tak můžete proti proudu (či pohodlněji v opačném sledu) zdolat města Přerov, Lipník nad Bečvou, Hranice, Teplice nad Bečvou a Valašské Meziříčí. V Meziříčí se cyklostezka větví a vy se můžete rozhodnout, kudy pošlapete dál. Na výběr máte trasu podél Rožnovské Bečvy směrem na Rožnov, nebo cestu podél Vsetínské Bečvy směrem na Vsetín a Velké Karlovice.

A jak dlouhou trasu si vůbec v doprovodu Bečvy můžete v sedle kola užít? Délka cyklostezky Bečva byla při její finalizaci v roce 2010 úctyhodných 141 km. Nyní, když se dobudovaly ještě další drobné úseky, je to bezmála již 153 km. Respektive přesně je to 152,6 km (zdroj), se kterými se tato cyklostezka řadí mezi nejdelší cyklostezky u nás.

Pohodová cyklostezka pro celou rodinu

bečva na bruslích

Zdroj: https://cyklostezkabecva.cz/

Cyklostezky linoucí se podél velkých řek jsou obecně velmi oblíbené snad u všech milovníků dvoukolové přepravy a u cyklostezky Bečva tomu nemůže být jinak. Proč?

Nejen že takové cyklotrasy jsou často dlouhé desítky kilometrů, nabízejí dokonalý zážitek z jízdy po rovném povrchu v krásné přírodě a propojují významná města a místa na trase (např. labská trasa či populární Dunajská cyklostezka u našich sousedů), ale zejména při jízdě po proudu nabízí cyklostezky vystavěné podél vodních toků relativně nenáročný jízdní terén, bez velkého převýšení, táhlých stoupání či naopak prudkých sjezdů. Zkrátka pohoda!

A přesně tohle vše vás čeká i na cyklostezce po proudu Bečvy, která je díky svému profilu vhodná i pro úplné cyklistické začátečníky a děti.

Cyklostezka Bečva je vedena převážně nově vybudovanými úseky, po většinu času tedy svištíte po luxusním asfaltovém koberci či betonovém povrchu mimo silniční dopravu.

Pouze některé úseky, kde to jinak nešlo, jsou výjimečně vedeny klasicky po silnici III. třídy, jedná se ale o minimální množství s ohledem na celkovou délku trasy. Část cesty absolvujete po málo frekventovaných, odlehlých obecních komunikacích a sem tam se projedete i polní či lesní cestou v těsné blízkosti řeky.

Po celé trase vás samozřejmě čeká také dostatek odpočinkových míst s odpadkovými koši a většinou i se stojany na kola. Pozor ale, zastřešená posezení chránící proti nepřízni počasí nejsou všude, některé odpočívány se skládají jen z několika z laviček bez přístřešku.

Jedna řeka, tři etapy, mnoho podob

Je libo kochat se valašskými dřevěnicemi a plnými doušky nasávat čerstvý horský vzduch z okolních beskydských kopců? Nebo byste na svém cyklovýletu raději udělali zastávku v lázních, zahnali žízeň vychlazeným minerálním pramenem a chuť uspokojili křupavou lázeňskou oplatkou? Nebo to snad vyhrají hrady a zámky, bez jejichž návštěvy by výlet nebyl kompletní?

Na trase podél Bečvy si můžete dopřát vše zmíněné, záleží, který úsek si vyberete. Zda jen určitou část, nebo postupně zdoláte Bečvu celou. Pro lepší přehlednost je cyklostezka Bečva oficiálně rozdělena na 3 úseky, tři etapy. Toto rozdělení logicky vyplývá i z pohledu do mapy.

Takto vypadá mapa cyklostezky Bečva, barevně jsou rozlišeny jednotlivé úseky.

mapa cyklostezky bečva

Vhledem k celkové délce asi neprojedete celou trasu na jeden zátah za jeden den. I kdybyste to fyzicky zvládli, skutečně není kam spěchat. Raději si cestu vychutnejte a užijte bez zbytečného kvapu. Podél celé trasy se nabízí tolik zajímavých míst, památek a krásných přírodních lokalit k vidění, že by byla jen velká škoda se alespoň u některé z atraktivit nezastavit.

Na druhou stranu, místy se jede tak dobře, hladký asfalt sviští pod koly, že zastavovat po trase a odbočit k nějaké památce či zajímavosti se vám možná ani někdy nebude chtít… Však uvidíte sami…

Jednotlivé úseky cyklostezky podrobně

podrobná mapa cyklostezky bečva

I. etapa – podél Rožnovské Bečvy

  • Cyklostezka Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm – Dolní a Horní Bečva
  • Délka trasy 30,8 km
  • Převážně asfaltový povrch
  • Většina trasy je vhodná i pro in-line bruslaře (21 km)

prostřední bečva

Zdroj: https://www.prostrednibecva.cz

Pokud za start cesty zvolíte Horní Bečvu, čeká vás bezmála 31 příjemných kilometrů klesání z nadmořské výšky 545 m do 291 m s cílem ve Valašském Meziříčí. Jen na některých úsecích pojedete chvílemi do kopce.

Kousek z Horní Bečvy do Prostřední Bečvy musíte vydržet jízdu souběžně s hlavní cestou, ale následně se stezka od silnice odkloní a čekají vás výhledy na hřebeny Beskyd. Údolí Rožnovské Bečvy je širší, ne tak sevřené jako na trase kolem Vsetínské Bečvy (viz níže).

V Rožnově se hezky projedete po nábřeží Bečvy, ale jakmile město opustíte a pošlapete dál na Zubří, necháte za zády zároveň i beskydské vrcholy a čeká vás celkem obyčejný úsek trasy přírodou lužních lesů až do Valašského Meziříčí. Nicméně i v parném létě tu stromy kolem stezky vytváří příjemný stín.

Úsek cyklostezky z Valašského Meziříčí do Rožnova a z Rožnova do Dolní Bečvy se dá zdolat i na in-linech. Je to celkem 21 km.

Kde udělat zastávku na trase? Zde je pár tipů:

  • Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě
  • Rožnov pod Radhoštěm – unikátní Jurkovičova rozhledna
  • Rožnov pod Radhoštěm – lanový park (zde se děti vyřádí)
  • Valašské Meziříčí – zámek Žerotínů
  • Valašské Meziříčí – Muzeum regionu Valašsko
  • Krásno nad Bečvou – vskutku originální Muzeum řeznictví, kde si kromě prohlídky exponátů můžete na některém z kurzů vyzkoušet třeba výrobu domácí tlačenky nebo jitrnic.

valašské muzeum - ovce

Valašské muzeum v přírodě – Rožnov pod Radhoštěm (zdroj: https://www.nmvp.cz/roznov)

II. etapa – Podél Vsetínské Bečvy

  • Cyklostezka Valašské Meziříčí – Vsetín – Velké Karlovice
  • Délka trasy 56,8 km
  • Převážně asfaltový povrch
  • Úsek ze Vsetína do Velkých Karlovic (asi 30 km) je vhodný i pro in-line bruslaře (pouze asi na 850 m u Nového Hrozenkova není asfaltový povrch, který musí bruslaři objet po silnici).

Start ve Velkých Karlovicích začíná v nadmořské výšce 650 m, cíl ve Valašském Meziříčí je ve výšce 291 m n. m. Jedná se o pohodovou trasu, která téměř celou cestu kopíruje tok Vsetínské Bečvy. Profil trasy je převážně stále z kopce a v létě se po cestě navíc nabízí možnosti k osvěžení a koupání. Např. nádrž Balaton mezi Karolinkou a Novým Hrozenkovem.

koupaliště balatonPřírodní koupaliště Balaton u Nového Hrozenkova (zdroj: http://www.vmnakole.cz/cs/galerie/3)

Cyklotrasu podél Vsetínské Bečvy mnozí označují za zajímavější, krásnější a romantičtější než výše zmíněnou Rožnovskou. Pravdou je, že údolí Vsetínské Bečvy je sevřenější, svahy beskydských kopců zde máte doslova na dosah ruky, kocháte se výhledy na horské hřebeny a lesy, cestou míjíte valašské vesnice, valašské dřevěnice, zvoničky a další lidové stavby.

Co vidět a navštívit na trase? Zde je pár tipů:

  • Muzeum ve Velkých Karlovicích
  • Bike resort Valašsko
  • Karolinka – muzeum sklářství
  • Vsetín – zámek

III. etapa – podél Bečvy z Valašského Meziříčí

  • Cyklostezka Valašské Meziříčí – Hranice na Moravě – Lipník nad Bečvou – Přerov – Tovačov
  • Délka trasy 65 km
  • Asi třetina trasy vede po normálních, málo frekventovaných komunikacích
  • Úsek z Přerova do Hranic je vhodný i pro in-line bruslaře (26 km)
  • Pozor na uzavírku v jednom úseku: Aktuálně v roce 2020 je na trase mezi Grymovem a Oldřichovem dlouhodobá uzavírka z důvodu erozní činnosti řeky plánovaná až do roku 2022. Objízdná trasa je vyznačena.

Tato trasa nemusí být tolik zajímavá pro milovníky hor a kopců, protože z Valašského Meziříčí budete stále klesat, budete projíždět rovinatými úseky Moravské brány až k soutoku Bečvy s Moravou u Tovačova.

Ačkoli vás tedy nečekají dechberoucí výhledy jako v Beskydech, krajina je rovinatá, údolí široká a tok řeky Bečvy pomalejší, tato trasa stezky nabízí velmi mnoho možností k zastávkám a návštěvám historických i přírodních památek. Je opravdu z čeho vybírat.

teplice nad bečvou

Teplice nad Bečvou (zdroj: lazne.net)

Projedete lázně Teplice nad Bečvou, minete Hranickou propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně, budete projíždět jedinečnou lokalitu kolem meandrující Bečvy u Skaličky.

Můžete si udělat krátkou odbočku a vyšlapat kopec k hradu Helfštýn a potom se za Lipníkem nad Bečvou hned vedle stezky osvěžit koupáním v „moravském Jadranu“, v pískovně s čistou vodou.

Profil této trasy cyklostezky Bečva i s mapou a dalšími informacemi najdete zde.

Cíl trasy je v Tovačově, kde si prohlédnete zámek a soutok Bečvy s Moravou. Pokud máte chuť šlapat dál, můžete se zde napojit na Moravskou stezku a pokračovat dál směrem na Olomouc, nebo Chropyni a Kroměříž a dál podél Baťova kanálu až do Hodonína.

Co si po trase nenechat ujít? Několik tipů:

  • Hustopeče nad Bečvou – zámek
  • Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast
  • Lázně Teplice nad Bečvou
  • Hranice – město, muzeum a galerie
  • Hrad Helfštýn
  • Lipník nad Bečvou – zámek, zámecký park, střešní zahrada
  • Přerov – Muzeum Komenského v Přerově
  • Tovačov – zámek, soutok Bečvy s Moravou

Co ještě byste o Bečvě možná chtěli vědět? Pár zajímavostí navrch:

bevlava

  • Propojení Střední Moravy – Valašska a Slovenska v rámci jedné cyklostezky? Ano, je to v plánu! Do budoucna se má spojit cyklostezka Bečva s dalšími úseky a vytvořit tak unikátní cyklostezku Bečva-Vlára-Váh (BEVLAVA), která povede přes Bílé Karpaty a zavede nás až do slovenského Trenčína. Některé úseky této trasy jsou již hotové a stále se budují další.
  • Bečva je poslední tzv. štěrkonosná řeka v ČR, což znamená, že při povodni přetváří svou energii v pohyb štěrků.
  • Ačkoli tok Bečvy byl v minulosti necitelně zregulován (rozumějte narovnán), přece jen si na jednom úseku můžete prohlédnout původní meandry. Jedná se o vysoce ceněnou přírodní lokalitu kolem Skaličky, mezi Teplicemi nad Bečvou a Miloticemi nad Bečvou, kde se stále ještě můžeme setkat se zachovalou přírodou, výskytem vzácných živočichů, brouků a hmyzu.
  • Cennou lokalitu Skalička ohrožuje plánovaná výstavba vodního díla Skalička, která má být součástí protipovodňových opatření. Pokud by se přehrada postavila, zanikne poslední unikátní území svého druhu u nás, kde mimo jiné řekou utvářené štěrkové lavice lákají říční ryby k reprodukci. Navíc z povrchu zmizí také osady Kačena a Kamenec.
  • Lázně Teplice nad Bečvou se bojí, že po výstavbě přehrady Skalička přijdou o kvalitu podzemních pramenů a negativní dopad by stavba mohla mít i na Hranickou propast a Zbrašovské aragonitové jeskyně. Proto je ve hře rovněž varianta výstavby tzv. suchého poldru místo přehrady. Rozhodnutí o výstavbě přehrady zatím bylo odloženo (informace z 10/2019).

Praktické informace

Cyklostezka Bečva – dostupná po železnici i autobusem

Většina měst po trase cyklostezky Bečva je snadno dostupná vlakem. Kolo můžete mít jako spoluzavazadlo. Bližší informace o cestování s kolem se dozvíte přímo na Českých drahách.

Výborná dostupnost po železnici je v úsecích Valašské Meziříčí – Velké Karlovice, Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm a Valašské Meziříčí – Přerov.

Klidně si tedy můžete naplánovat třeba jen jednodenní výlet a trasu uzpůsobit tak, aby její začátek, případně i konec byl tam, kde je zároveň dobré železniční spojení a vy se pohodlně dostali tam i zpět.

V letní sezóně zde navíc pravidelně mezi všemi městy po trase cyklostezky jezdí (nebo alespoň ještě v sezóně 2019 jezdil) cyklobus Bečva, díky kterému se i s kolem můžete přepravit na jakýkoli bod na trase cyklostezky a započít svůj výlet klidně i v polovině trasy. Nebo se naopak cyklobusem můžete vrátit zpět do místa, ze kterého jste vyjeli.

Jestliže plánujete delší výlet s přespáním, nemusíte se bát, že byste žádné ubytování nesehnali. Po celé trase stezky je možností dost a dost.

Valašské Meziříčí – ideální výchozí bod pro zvládnutí celé trasy

Chtěli byste prozkoumat cyklotrasu Bečva v celé své kráse kilometr po kilometru?

Jednou z možnosti je zvolit si jeden výchozí bod, kde se na pár dní ubytujete a ze kterého pak můžete každý den absolvovat jeden z úseků. Takovým ideálním místem je Valašské Meziříčí – valašský středobod celé stezky.

Proč právě Valašské Meziříčí?

  • Sbíhají se zde všechny 3 větve cyklotrasy a lze odsud pohodlně zdolat všechny úseky trasy v průběhu 3 nebo 4 dnů.
  • Valašské Meziříčí je skvěle dostupné vlakem ze všech stran trasy. Vlak vás z Meziříčí doveze i s bicyklem např. až na konečnou do Velkých Karlovic, odkud lze nastoupit na Vsetínskou trasu s cílem opět ve Valašském Meziříčí. Funguje také pravidelné železniční spojení Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm. A samozřejmě pravidelné vlaky jezdí i na druhou stranu – do Hranic, Lipníku a Přerova.

Tip na klidné a příjemné ubytování ve Valašském Meziříčí

Komfortní a cenově dostupné ubytování ve Valašském Meziříčí vás čeká např. v našem nově zrekonstruovaném Hotelovém domě. Připraven tu budete mít moderně vybavený, čistý a útulný apartmán, respektive celý jednopokojový či dvoupokojový byt s vlastní kuchyňkou i sociálním zařízením.

Cyklisté jsou v našem hotelovém domě rozhodně vítáni. K dispozici u nás budete mít úschovnu kol a nájezd na cyklostezku Bečva je od hotelu cca jen 2 minuty. Navíc to od hotelu není daleko ani na autobusové (asi 200 m) i vlakové nádraží (asi 1 500 m). Pokud přijedete vlastním autem, zaparkujete jej bez potíží na prostorném parkovišti před hotelem.

Teď už jen stačí naplánovat ten správný termín, sbalit pár nezbytných věcí, promazat kola a konečně vyrazit i s rodinou na pohodové cykloputování, které jste už tak dlouho plánovali. Co říkáte? Uvidíte, že zklamáni rozhodně nebudete.

Zdroje textu i obrázků:

  • https://cyklostezkabecva.cz/
  • https://www.strednimorava-tourism.cz/trasa/cyklostezka-becva/
  • http://www.vmnakole.cz
  • Ilustrační fotografie čerpány z https://www.cyklostezkabecva.cz/

Autor článku: Hotelovy-dum.cz